My lidé potÅ™ebujeme po západu Slunce umÄ›lé osvÄ›tlenÃ. NaÅ¡e oÄi zkrátka nedokážou plnÄ› fungovat za zhorÅ¡ených svÄ›telných podmÃnek. Je to cena, kterou platÃme za to, že vidÃme barvy tak, jak je vidÃme, a že máme prostorové vidÄ›nÃ.
DÅ™Ãve byl zdrojem tohoto osvÄ›tlenà oheň. Ten byl pozdÄ›ji nahrazen žárovkou, která se v prakticky nezmÄ›nÄ›né podobÄ› použÃvá dodnes. AvÅ¡ak vývoj se nezastavil a jeho výsledkem byla zářivka. O co se jedná?
Ve své podstatÄ› je to trubice, naplnÄ›ná plynem Äi smÄ›sà plynů. Ta po zahřátà na patÅ™iÄnou teplotu pomocà elektrických výbojů zaÄne žhnout a vydávat svÄ›tlo. To nenà tak ostré jako to, které vydává žárovka. To bývalo kompenzováno vÄ›tÅ¡Ã svÄ›telnou plochou.
Je samozÅ™ejmé, že tento starý typ mÄ›l své nevýhody. Tou prvnà byl delÅ¡Ã Äas, který byl potÅ™eba k zahřátà plynu na patÅ™iÄnou teplotu. U běžného typu trvalo až deset minut, než dosáhl svého plného jasu. Je tedy jasné, že pro domácà použità byl nevhodný.
PostupnÄ› vÅ¡ak byla objevena nová plynná smÄ›s, která vydávala jasnÄ›jÅ¡Ã svÄ›tlo. To znamenalo, že bylo možné zářivku udÄ›lat menÅ¡Ã, ÄÃmž se výraznÄ› zkrátil Äas potÅ™ebný k jejÃmu rozsvÃcenÃ. Tento nový typ je již vhodný pro běžné užità a pomalu, ale jistÄ› vytlaÄuje klasické žárovky.
AvÅ¡ak aÄ se to může zdát zvláštnÃ, stále se najdou mÃsta, kde se ten starý typ použÃvá a kde má svůj úÄel. Asi nejběžnÄ›jÅ¡Ã jsou v nemocnicÃch, a to z dobrého důvodu.
PÅ™ednÄ› je zde fakt, že na rozdÃl od lustru nejsou nijak vysoké. To znamená, že je možné pod nimi provézt i velké zaÅ™ÃzenÃ. Dále je tu fakt, že svÄ›tlo nenà tak ostré. Pacient, který je pÅ™evážen po chodbÄ› na posteli, tak nenà periodicky oslepován, což by mu rozhodnÄ› nepÅ™idávalo.
Jak je vidÄ›t, i tento typ zářivky má stále své mÃsto a svůj důvod existovat. A dokud se nevymyslà lepÅ¡Ã svÄ›telný zdroj, zdá se, že to tak i zůstane.