Většina z nich je vysokotlakých. Nejčastěji používané jsou modely standardní. Jejich životnost je zhruba 20 tisíc hodin, ta ovšem závisí ve velké míře na kvalitě tlumivky. Jedná se o typické výbojky ve veřejném osvětlení, tedy většinou tam, kde jejich oranžovo-žluté světlo nikomu nevadí.
Stand-by – jsou to zdroje se dvěma hořáky, které umožňují okamžitý start po obnovení dodávky elektrické energie. Jejich životnost přesahuje 25 tisíc hodin.
Sufitové sodíkové vysokotlaké výbojky – jsou to výbojky menších rozměrů, které se nápadně podobají metalhalogenidovým výbojkám. Mají dokonce shodné i patice, předřadníky, a rozměry baněk. Většinou je najdete u osvětlování fasád historických budov.
High output – jsou to sodíkové výbojky s příměsí vzácného plynu xenonu, který vyžaduje vyšší tlak v baňce, a také speciální zapalovač (napětí 5 kV). Mají vyšší světelný tok, než běžné standard typy, a také více bílé podání barev světla.
SHP-TS – mají speciální zapalovač s tyristorem o napětí 5000 V, velmi dlouhou životnost 55 tisíc hodin, a jsou vybaveny dvěma hořáky. Vyrábí je firma Twinarc.
Retrofit (Penning) – představují optimální náhradu vysokotlakých rtuťových výbojek. Lze je do starých svítidel montovat, aniž by bylo třeba provádět zásahy do jejich konstrukce. Důvodem náhrady rtuťových výbojek je vyšší světelný tok až o padesát procent. Úspora elektrické energie je zhruba desetiprocentní.
Mercury free – speciální výbojky, u kterých je rtuť ve směsi nahrazena bezezbytku vzácným plynem xenonem. Lze je tedy likvidovat jako běžný elektroodpad. Velmi rychle nabíhají na plný výkon a mají vysoký světelný tok. Díky xenonu vyžadují plnicí směs pod vyšším tlakem a také zapalovač o napětí 5 kV.
GRO-LUX, AGRO, HORTILUX, nebo PLANTA – jsou speciálně vyráběné pro zemědělské a pěstitelské účely k osvitu rostlin a sazenic ve sklenících. Vyznačují se vysokým světelným tokem a také dobrým podáním barev, které jsou pro tyto účely specifické.