Spolu s LED diodovými žárovkami jsou v současné době kompaktní zářivky hlavním zdrojem osvětlovací techniky. Evropa přecházela na ukončení výroby vláknových žárovek postupně od roku 2009, přičemž se zákonodárci zjevně inspirovali podobným rozhodnutím kanadské vlády z roku 2007.
tedy nahrazují vláknové žárovky, ovšem pracují na jiném principu, který je velmi podobný lineárním zářivkám. Co je shodné u obou typů, jsou patice E27, nebo E14.
úsporná žárovka.jpg
Značnou výhodou zářivek je až o 80 procent nižší spotřeba elektřiny v případě shodné hodnoty světelného toku. Jde totiž o to, že klasická žárovka vydá 90 procent energie na teplo a pouze zbývajících 10 procent na světlo.
Další výhodou tohoto zdroje světla je jeho rozsah teploty chromatičnosti. Pohybuje se v rozmezí od 2700 Kelvinů do 6500 K. nejčastějším typem je 2700 K, což je přibližně teplota odpovídající vláknové žárovce. Tuto barvu můžeme definovat jako teple bílou, zatímco teplotu 4000 K už jako neutrální bílou. Studené světlo 6500 K, které je vhodné pro pracovní prostředí psacích stolů nebo dílen, se označuje jako studená bílá.

Nevýhody

U některých typů svítidel může být problém s montáží tohoto světelného zdroje vzhledem k jeho rozměrům. Většina žárovek je totiž delších než klasické edisonovky, a původní světla konstruovaná pro vláknové žárovky jaksi nepočítala s něčím, co se na trhu objeví za pár let. S těmito problémy se nejčastěji setkávají senioři ve svých bytech, kteří mají doma ještě stará svitidla ze 60. a 70. let.
úsporná zářivka s označením.jpg
Kompaktní zářivky obsahují rtuť. Někteří renomovaní výrobci, např. Philips nebo Osram, deklarují obsah rtuti 5 mg v jedné žárovce, u některých výrobců to však zaručit nelze. Z toho důvodu se doporučuje (nemá to nic společného s reklamou) nakupovat výhradně značkové výrobky a používat je v místech, kde hrozí minimální poškození svítidla. Např. ve světlech s ochranným krytem, u technického osvětlení chodeb, na osvětlení garáží, do sklepů, skladů, na toalety apod. Do dětských pokojů, do ložnice, kuchyně, a obývacího pokoje jsou tudíž vhodnější LED diodové žárovky, které rtuť neobsahují, a jestliže se žárovka nedopatřením rozbije, nehrozí kontaminace jedovatou rtutí.