V dneÅ¡nà dobÄ› jsou nejrůznÄ›jÅ¡Ã zásuvky a vypÃnaÄe souÄástà naÅ¡eho každodennÃho života. Jejich funkci se uÄÃme ocenit už jako malé dÄ›ti, a jak rosteme, bereme je jako samozÅ™ejmost. StisknutÃm tlaÄÃtka nebo zmáÄknutÃm rozsvÃtÃme svÄ›tlo, pustÃme televizi i dalÅ¡Ã elektrické spotÅ™ebiÄe. Zkrátka nám usnadňujà život.
Jak ale vlastnÄ› fungujÃ? Tuto otázku si pokládá jen velice málo lidÃ. VÄ›tÅ¡ina z nás je spokojena s tÃm, že fungujÃ. Jakým způsobem, to je nezajÃmá. Výjimku samozÅ™ejmÄ› tvořà elektrikáři a dalÅ¡Ã podobné profese.
To vÅ¡ak platà jen do chvÃle, než se nám nÄ›který z vypÃnaÄů porouchá, nebo když nám vyhořà zásuvka. V této chvÃli se otázka jak to vlastnÄ› funguje, stává velmi důležitou. V podobných situacÃch samozÅ™ejmÄ› obvykle volÃme to nejjednoduÅ¡Å¡Ã Å™eÅ¡enÃ, a zavoláme elektrikáře.
Nenà totiž tÅ™eba Å™Ãkat, že pÅ™edevÅ¡Ãm rozbité zásuvky mohou být velmi nebezpeÄné. Jejich opravu je proto lepÅ¡Ã svěřit do rukou profesionálů. Co ale dÄ›lat, pokud se tak stane o vÃkendu Äi o státnà svátek, a nikdo nenà k dispozici?
V takovéto situaci je nejlepÅ¡Ã dané mÃsto zakrýt ideálnÄ› nevodivým materiálem (ovÅ¡em bez toho, aby se dané zásuvky Äi vypÃnaÄe dotýkal), odpojit elektÅ™inu z daného mÃsta (napÅ™Ãklad pomocà pojistek) a vyÄkat dalÅ¡Ãho pracovnÃho dne.
Jak ale tento zázrak techniky funguje? Ve své podstatÄ› se jedná o to, že zkompletuje elektrický obvod. JistÄ› si ze Å¡koly, konkrétnÄ› z fyziky, pamatujete zjednoduÅ¡ený nákres elektrického obvodu. Pokud je vypÃnaÄ nastaven v poloze „vypnuto“, dráty se nedotýkajÃ, obvod nenà kompletnà a neprotéká jÃm elektÅ™ina. Jakmile vÅ¡ak spÃnaÄ pÅ™ehodÃme, obvod je kompletnà a elektrická energie může konat svou práci.
A co zásuvky? I ty fungujà na podobném principu. Proto jsou zde dva otvory (a uzemňovacà kolÃk). Jsou to Äásti obvodu, který vÅ¡ak nenà kompletnÃ. Poté, co zapojÃme jakýkoliv pÅ™Ãstroj, obvod se opÄ›t scelà a elektÅ™ina může volnÄ› proudit.
Jak je vidÄ›t, je potÅ™eba pÅ™istupovat k tÄ›mto vÄ›cem s urÄitou opatrnostÃ. I když nám velmi ulehÄujà život, nemÄ›li bychom je brát jako samozÅ™ejmost. Koneckonců, co bychom si bez nich poÄali.